J. William Fulbright

“Uluslararası ilişkilere insani bir boyut kazandırmak yolundaki en etkili iletişim biçimi olan eğitim mübadelesi milletleri halklara dönüştürebilir.”

J. William Fulbright yirminci yüzyılın önde gelen Amerikalı devlet adamlarından biriydi. ABD Kongresi’nde otuz yılı aşkın siyasi kariyeri boyunca uluslararası ilişkilere eşsiz hizmetlerde bulunan Senatör, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin en uzun süre görev yapan başkanı olarak tarihe geçti. Fulbright’ın karşılıklı anlayış vizyonu, adını taşıyan olağanüstü kültürel değişim programını da şekillendirdi.

1905 yılında Sumner (Missouri) şehrinde doğan Fulbright, 1925 yılında University of Arkansas’da Siyaset Bilimi eğitimi gördükten sonra Oxford University’de yüksek lisans derecesi kazandı. Ülkesine döndüğünde George Washington University’de hukuk eğitimi alan Fulbright 1930’larda Adalet Bakanlığı ve George Washington University’de çalıştı. Başarılı akademisyen 1939 yılında University of Arkansas’ın başına geçtiğinde ülkenin en genç rektörü olacaktı.

Fulbright, dünya çapında hükümetler, üniversiteler ve eğitim kurumlarından, eğitim ve uluslararası anlayış adına gösterdiği çabalar nedeniyle sayısız ödül aldı. 1993 yılında ABD Başkanı Bill Clinton tarafından kendisine Başkanlık Özgürlük Madalyası takdim edildi. Ardında, binlerce insanın yaşamına dokunduğu olağanüstü bir kariyer ve tüm dünyaya yayılmış köklü bir program bırakan Fulbright, 1995 yılında aramızdan ayrıldı.

“Bu mütevazı programın paha biçilemez hedefleri vardır, çünkü uluslararası ilişkilerin geçmişteki içi boş ve güce dayalı sistem yerine daha medeni, akılcı ve insani temeller üzerine kurulmasını başarmıştır. Ben bu işe başladığım zaman buna inandım ve hâlâ inanıyorum.”

Görselleri gezmek için yana sürükleyiniz veya oklara tıklayınız.

“Halkların yakınlaşması, kültürel farklılıklardan korkmak yerine, başkalarının değerlerine saygı duyduğumuz ve bizi bir araya getiren insan onurunun barışçıl bir dünya için şart olduğunu anladığımız müddetçe mümkündür.”

Fulbright 1942 yılında ABD Temsilciler Meclisi üyeliğine seçildi ve ertesi yıl Dışişleri Komitesi’ne atandı. Temsilciler Meclisi Eylül 1943’te, daha sonra Birleşmiş Milletler olarak adlandırılacak barış koruma mekanizmasına ABD’nin katılımını destekleyen Fulbright Kararı’nı kabul etti. Kongre üyesi bu tarihi kararla birlikte dikkatleri üzerine çekmişti. Fulbright Kasım 1944’te seçildiği ABD Senatosu’nda 1974’e kadar görev yaptı ve 1959-1974 yılları arasında Senato Dış İlişkiler Komitesi başkanlığını yürüttü. Senatör tarafından hazırlanan ve gücünü Amerikan halkının milletler topluluğuyla yapıcı ilişkiler kurmaktaki kararlılığından alan kültürel değişim programı teklifi 1946 yılında oybirliğiyle kabul edildi. Fulbright Programı’nın ilk katılımcıları, savaş tazminatları ve ABD’ye yapılan kredi geri ödemelerinden sağlanan destekle 1948 yılında bu uzun yolculuğu başlattılar. 

Bu dijital sergi Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu bünyesinde Komisyon çalışanları tarafından yayına hazırlanmıştır.

© 2020 – Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu